Subscribe for 17¢ / day
2018 Grand American Overall Nite Hunt Champion pic for online

Dillon Bradshaw of Connelly Springs, N.C. displays his Treeing Walker Coonhound named Tree Talken Worm on Sunday morning after winning 2018 Grand American Overall Nite Hunt Champion honors.

The competition got better for Saturday night's final hunts in the 53rd-Annual Grand American Coon Hunt, a United Kennel Club event presented by American Cooner magazine and hosted by the Orangeburg County Fairgrounds.

Dillon Bradshaw of Connelly Springs, N.C., and his Treeing Walker Coonhound named Tree Talken Worm took the overall championship at the 2018 Grand American in the early morning hours Sunday.

After a third-place finish in the Grand American Friday Nite Hunt, Bradshaw and Tree Talken Worm scored well enough in the Grand American Saturday Nite Hunt to qualify for the Grand American Final Four Hunt.

In the final hunt, Tree Talken Worm topped handler Mark Looney and an English Coonhound named Oconee River Waylon Jr. from Watkinville, Ga. Third and 4th-place spots went to two in-state handlers and their Treeing Walker Coonhounds, with the Justin Allen/Clean's Mr. Bubbles duo from Hamer taking 3rd and the Franklin Card/The Tree Slamming Judge duo from Sumter taking 4th.

Earlier in the morning, William McDaniels of Mullins and his Treeing Walker Coonhound named McDaniels Mojo Wildman Hoss posted the highest hunting score of the weekend, with a 775+, to take the Grand American Saturday Nite Hunt's top spot.

Also placing high in the Saturday Nite Hunt was 2nd-place finisher Ashley Watts of Longs and a Treeing Walker Coonhound named Waccamaws Toucan Sam, and 3rd-place finisher Chase Wheeler of Holly Ridge, N.C. and a Redbone named Fords Rocky Hollow Pistol.

Of all T&D Region competitors in both nights of hunting competition, Norway's Robert Brown and an English Coonhound named Browns DJ placed 12th on Saturday night.

In the Grand American Friday Bench Show, results for top spots from 43 entries were as follows:  Best Male of Show - Ronks Ol Abraham, Black and Tan Coonhound, owner Dallas Runk, handler Dave Myers; Best Female of Show - Southern Flame Tequila Rose, Bluetick Coonhound, owners Loyd Black/Gerald Black/Cynthia Grooms, handler Stanley Black; Overall Breed Winner - Whiskey River Peddler, English Coonhound, owners Kenny and Keith Dameron, handler Kenny Dameron; Pairs Overall - Thunderstruck I'm Your Huckleberry, American Leopard Hound, owner Haley Creasman, handler Morgan Elburn, along with Elburn's Ragweed, American Leopard Hound, owner Curtis Elburn, handler Halie Barrus; Overall Dual Champion - Miss Molly, Redbone Coonhound, owner Doyal Anderson, handler Doyal Anderson.

In the Grand American Saturday Bench Show, results for top spots from 63 entries were as follows:  Overall Bench Show Winner - Springhill Like A Rock Chief, owner/handler Bob Wise; Opposite Sex Bench Show Winner - Late Nights Southern Scarlett, owner Sasha/Cory Hall, Cindi; Overall Grand Champion Male Winner - Laurel Valley Backwoods Boondocker, owner/handler Kelly Myers, GRAND CHAMPION BREED WINNERS - Black & Tan Male - Laurel Valley Doc Holiday HTX, owners Dave Myers/Kelly Myers, handler Dave Myers; Black & Tan Female - Cherokee Morning Star, owner Cassandra Lyn Kase, handler Fran White; American Leopard Female - Elburn's Ragweed, owner Curtis Elburn, handler Abby Sparks; Bluetick Female - Southern Flame Chantilly Lace, owner Gerald Black/Cynthis Grooms, handler Gerald Black; English Male - Green Acres Rosco Willie, owner Allen Pfaff; English Female - Whiskey River Fancy, owner/handler Kenny Dameron; Plott Male - This Is My Town, owners Shane/Lisa Beddingfield, handler Lisa Beddingfield; Redbone Male - Wabash River Magic Mike, owner/handler Niki Rorvik; Treeing Walker Female - Fork River Trouble In Paradise, owner Melinda Hicks/Megan Perez, handler Melinda Hicks; Overall Champion Female Winner - Melrose Mtn Lead Me Home, owners Lisa/Shane Beddingfield, handler Lisa Beddingfield.

2018 Grand American Final Four Hunt Results

Place    Name   Breed   Owner  Hometown       Handler

Overall Nite Hunt Winner          NITECH'PR'TBS Tree Talken Worm        TW       Dillon Bradshaw            Connelly Springs, N.C.    Dillon Bradshaw

2nd Place Overall          NITECH'PR'Oconee River Waylon Jr       ENG      Trent Saxon/Tucker Saxon       Watkinville, Ga.       Mark Looney

3rd Place Overall          GRNITECH'PR'Clean's Mr. Bubbles         TW       Michael Reaves            Hamer, S.C.      Justin Allen

4th Place Overall          PR'The Tree Slamming Judge   TW       Franklin Card    Sumter, S.C.    Franklin Card

2018 Grand American Saturday Nite Hunt Results

Place    Name   Breed   Owner  Hometown       Handler            Score

1st/GR NITE     GRNITECH'PR'McDaniels Mojo Wildman Hoss    TW       William McDaniels         Mullins, S.C.            William McDaniels         775+

2nd/1st NITE    NITECH'PR'Waccamaws Toucan Sam    TW       Ashley Watts    Longs, S.C.       Ashley Watts    675+

3rd/2nd NITE   NITECH CH'PR'Fords Rocky Hollow Pistol           RED      Chase Wheeler Holly Ridge, N.C.            Chase Wheeler 600+

4th/3rd NITE    NITECH'PR'Woods Timber Crushing Rain          ENG      Roger Woods   Gate City, Va.   Steven Shineaberry     550+

5th/1st Reg      PR'RC's Cotton Pickin Django    B&T      Mason Matthews          Scranton, S.C.  Tad Timmons   500+

6th/4th NITE    NITECH'PR'Gore's Rock ENG      Barry Gore        Aynor, S.C.       Joseph Rawls Jr.           475+

7th        GNITECH'PR'Clean's Mr Bubbles            TW       Michael Reaves Hamer, S.C.      James Huggins 450+

8th        CH GRNITECH'PR'Gardins Mill Creek Style          TW       Harold Gardin   Norwood, N.C.  Ronnie Ruin      425+

9th/5th NITE    NITECH CH'PR'Soggy Bottoms Sweet As Sugar TW       Anderson Matthews     Coward, S.C.     Eric Franks  375+

10th/2nd Reg   PR'Lucky John  TW       Jake Holder      Eatonton, Ga.   Jake Holder      375+

11th/3rd Reg   PR'Leggetts Lockdown Freeze ENG      Clay Leggett     Lumberton, N.C.          Clay Leggett     375+

12th/4th Reg   PR'Browns DJ    ENG      Robert Brown   Norway, S.C.     Robert Brown   350+

13th/5th Reg   PR'Runks Old Abraham B&T      Dallas Runk      James Creek, Pa.          Dallas Runk      325+

14th      GRNITECH'PR'Sandy River Raven          BLU      Mathew Brumfield        Danville, Va.     Matthew Brumfield            300+

15th      CH GRNITECH'PR'Yocona River Wildman Willie  TW       Ronnie Stark    Water Valley, Miss.       Ronnie Stark            300+

16th/6th Reg   PR'Wipeout Sledge Hammer    TW       Michael Barkley Sumter, S.C.    Michael Barkley 300+

17th/7th Reg   PR'Cache River Lady     ENG      Howard Hendrix           Wallace, S.C.    Howard Hendrix           250+

18th/8th Reg   PR'The Tree Slamming Judge   TW       Franklin Card    Sumter, S.C.    Franklin Card    225+

19th      NITECH'PR'Oconee River Waylon Jr       ENG      Trent Saxon/Tucker Saxon       Watkinsville, Ga.           Mark Looney 225+

20th      NITECH'PR'Catwalkin Roxy        BLU      Austin Therrell  Catawba, S.C.   Travis Allen       225+

9th Reg                        PR'Gilstraps Carolina Smokey   PLT       Scott Dawson   Chatham, Va.   Trent Wilson     225+

10th Reg          PR'Freight Train                        TW       Greg Roberts   Osteen, Fla.      Greg Roberts   225+

0
0
0
0
0

Load comments